Replays
StarCraft 2
BroodWar
Heroes of the Storm
Random

HELP- Ще си купувам лаптоп

seriosblack  -   
На следваща заплата ще имам около 700лв с които да си купя нов лаптоп и имам няколко въпроса. Ако някой иска да ме замери със съвети да се чувства добре дошъл. Поради ограниченият бюджет не очаквам пушка, но трябва да може да подкарва SC & Heroes of the Storm(надявам се че ще може да се намери и нещо което да може да подкарва и други по-тежки игри макар и на най-ниски настройки)

1. РАМ

Има ли голяма разлика между 2х4096 и 1х8192? Доколко е ключова РАМ-та за игри и може ли да се стриймва с подобна рам?

2. Процесор

Доколко е решаващо дали е 4ядрен или 2ядрен и възможно ли е 2ядрен IntelCore или Intel Pentium да е по-добър за игри от 4ядрен процесор? Доколко е решаващ процесора за стриймване?

3. Видео карта

В обявите които гледам има с и без собствена памет. Предполагам че тези дето са без са по прецаквация или? 1ГБ видео карта може ли изобщо да подкара игри като ГТА или последния Батман?


И така. Като се сетя други въпроси ще ги добавям пак тук.
20.10.2015 00:50

MafiatA 
za 700lv laptop me sumnqva da moje da stream bez da ti nasi4a na teb igrata za ram-a nqma razlika li4no az bih vzel 2x 4gb no mnogo hora predpo4itat 1x 8gb ram-a nqma da e problem za stream ako ima6 8gb. za procesora za igri e po dobre 2core s 4threada zaradi zle optimiziranata sc2 koqto nemoje da se vuzpolzva ot 4core+ kato cqlo. Taka e za pove4eto igri no nqkoi ot nai novite se vuzpolzvat izcqlo ot 4core+ no za sc2 si ostava 2core s 4threada. video kartite za laptop sa dosta zle trqbva ti s sobstvena pamet za da varvqt po dobre igri. Po statistika moje6 da podkara6 batman i gta5 na 1gb no e po vajno da ima core speed i dobri stats ne samo ram-a na videoto no li4no spored men 6te nasi4a na laptop za teq pari. Tuk idva razdqlata dali igrae6 sc2 pove4e ili gta batman i hots. Za sc2 si vzemi s vuzmojno nai dobriq 2core 4thread procesor no ako 6te igrae6 pove4e batmat gta5 predpolagam 4e i hots e dosta po dobre optimizirana ot kam gpu moje da riskuva6 s nqkoq po dobra video karta v zamqna na malko ot procesora. I nai vajnoto e da gleda6 cpu da e intel video da e Nvidia rqdko kazvat kakvi sa dunnite platki no po vuzmojnost na gigabyte just fyi ako vzeme6 s amd/radeon/asus s su6tite harakteristiki rabotqt dosta po zle sprqmo intel/nvidia/gigabyte pone za igri, ne sum testval za render no kato gledam na teb za render ne ti trqbva
otvarqm malko rabota na adminite ako ne im haresva latinicata da prepravqt suob6tenito - prosto pomagam na 4oveka
20.10.2015 02:02

Licus 
Първо - ако можеш не си купувай лаптоп, а настолен. За същите пари настолният ще ти върши по-добра работа. За стрийм и 2та случая не стават.

Рамта по мое мнение не е ключов фактор в конфигурацията която ще побереш във бюджета си. Още от "едно време" се е наложило мнението че е по-добре 2 пръчки рам,примерно х 2гб., от една - със 4гб. Гледай да е с ДДР 3 и при избора и сравняването на отделните марки обърни внимание на честотата с която работят 1333, 1600, 1866 и т.н. С една дума гледай да не те набутат с двойка - мошенници всякакви :D

Видеокартата е една от слабите точки на бюджетните лаптопи, че и конфигурации на настолни компютри, както ще се убедиш и сам като се поразровиш повечко кое какво е (което ти препоръчвам от сърце). По темата въпросният 512,1 , 2гб, е тази памет която ти служи за обработката на образа в реално време. Играе роля и резолюцията която ползваш, големината на монитора/екрана, неговите характеристики и прочие. Естествено колкото повече - толкова по добре. Не съм запознат при лаптопите но при настолна конфигурация можеш да си вземеш висок клас 1гб-ова карта ( ако мога така да се изразя) или нисък 2гб-ова. Има много характеристики които правят разликата в производителността на различните видео карти от един клас и ти гарантирам че една 1гб висок клас е по добре от 2гб нисък. Обърни внимание на типа памет - дали е ДДР 3 или 5 и също шината 64 битова ли е или 128, 256...
Пример: 1 гб карта с ддр3 рам и 128 битова шина почти сигурно ще ти даде по добри резултати от 2гб с дд3 рам и 64 бита шина.
Ако мога по просто да се изразя представи си че рамта на видеото ти е големината на фунията, а отвора от който тече - големината на шината, нататък вярвам ти е ясно.



Процесор - на тези пари ще е нещо двуядрено с 2 thread-a. Много е важно да обърнеш внимание колко кеш ( cache) има всяко ядро. Има си още доста характеристики но честно казано не съм запознат до каква степен варират в бюджетните процесори и доколко имат роля в производителност/цена. И да процесорът е жизнено важен за качественият стрийм :)

Сори за дългия пост, надявам се да съм бил полезен :)
20.10.2015 16:57
Редактирано от Licus на 20.10.2015 16:58

Sweps  -   
Когато вземеш заплата пиши ми, ще ти дам различни варианти за тези пари макар да няма много голям избор. За игра няма да имаш проблем да играеш, на минимални настройки без да ти сече... Просто драсни едно лично като имаш готовност за покупка и ще ти издействам и добра отстъпка :)
20.10.2015 17:16

r00t 
seriosblack написа:
На следваща заплата ще имам около 700лв с които да си купя нов лаптоп и имам няколко въпроса. Ако някой иска да ме замери със съвети да се чувства добре дошъл. Поради ограниченият бюджет не очаквам пушка, но трябва да може да подкарва SC & Heroes of the Storm(надявам се че ще може да се намери и нещо което да може да подкарва и други по-тежки игри макар и на най-ниски настройки)

1. РАМ

Има ли голяма разлика между 2х4096 и 1х8192? Доколко е ключова РАМ-та за игри и може ли да се стриймва с подобна рам?

2. Процесор

Доколко е решаващо дали е 4ядрен или 2ядрен и възможно ли е 2ядрен IntelCore или Intel Pentium да е по-добър за игри от 4ядрен процесор? Доколко е решаващ процесора за стриймване?

3. Видео карта

В обявите които гледам има с и без собствена памет. Предполагам че тези дето са без са по прецаквация или? 1ГБ видео карта може ли изобщо да подкара игри като ГТА или последния Батман?


И така. Като се сетя други въпроси ще ги добавям пак тук.


В интерес на истината съм голям песимист по отношение цена-качество. Аз лично не те съветвам да правиш такава инвестиция.
20.10.2015 23:12
Редактирано от r00t на 20.10.2015 23:13

seriosblack  -   
Благодаря за отговорите момчета. Ще пиша по въпроса по-късно, че ми излезе тия дни доста работа и не мога даже еедин пост да напиша у форума.
22.10.2015 02:16

seriosblack  -   
Та... на въпроса.

Да не си купувам лаптоп, а настолен комп. Знам че лаптоп е мн по-зле, но нямам избор. Отскоро съм в София. Живея при роднини. Надявам се да се развият нещата в работата и да се изнеса на квартира по някое време, но кога ще стане това не се знае, а до тогава трябва да карам на лаптоп.

Такаааа... Бюджетът ми с еувеличи до 900лв. Не знам дали има значение.

За рам-та разбрах да не се тревожа. Ще бъде 2х4гб. То така или иначе в моя ценови диапазон няма 1х8гб. Просто не съм забелязал до сега. Разбирам да гледам да е с интелски процесор и Видео карта НВидия. Те всички варианти за процесор които ми остават са интелски, но са различни модели. Има Intel Core i5, Intel Core i3, Intel Pentium & Intel Celeron. Между различните интелски процесори има ли някаква ключова разлика? Също така по какво да позная процесора дали е бърз. По гигахерците или по кеша? Не разбирам какво е това 4thread. Никъде в инфото на моделите, които гледах не съм срещал подобно понятие. Може ли малко разяснение по въпроса.
Супер беше уточнението за видео картата че трябва да е със собствена памет. Това ще ми е супер полезно при избора.

Благодаря много за разясненията момчета*rulez*Thumbs UP!
23.10.2015 01:55

r00t 
Самата RAM бива много видове. И в частност ако ви интересува, ще драсна нещо за самите видове на самият край на този пост. Тук само ще споменем че тя бива SIMM, DIMM и RIMM. Вие по всяка вероятност използвате DIMM.

Класификация може да се направи и според технологията и организацията, използвани при чипа памет - въпреки, че всички чипове са DRAM, те са доста различни - върху един модул на DIMM памет може да има SDRAM, DDR или друг вид чипове. Най-често ще се сблъскате със DDR, затова ще му обърна специално внимание, а останалите видове можете да прочетете на края на този пост(ако все пак се интересувате). Най-вероятно ползвате(или ще ползвате) DDR2/DDR3.

Когато купувате памет най-голямо значение има нейният размер и скорост. За размер както сами се сещате - колкото повече, толкова по-добре. Там няма как да ви излъжат, дори и да искат. Но скоростта? Там по принцип си премълчават и ви пробутват някаква стара памет с ниска скорост, или висока латентност. След това вие имате много памет, но компютърът ви не се държи добре(за което е виновен само Windows, без съмнение ). Сега ще си кажем няколко думи за скоростта.

Скоростта се представя в MHz. Скоростта която покрива DDR2 е в диапазона от 400MHz, през 533MHz, после през 667MHz, минавайки покрай 800MHz, достигайки 1066MHz. Ако някой се опита да ви продаде DDR2 на по-малко от 800MHz - това е пладнешки обир. По принцип така си изчерпват залежалите количества които никой не иска да купи от тях, или печелят 5-10 лева, като не ви споменват че ви слагат по-бавна памет. Естествено колкото повече мегахерци е съответният модул памет, толкова по-висока е цената му. Разликата между DDR2@667MHz и DDR2@800MHz е около лев и петдесет(при количества на едро, за 1GB модул). Препоръчвам ви да не купувате нищо което е под 800МHz. Изборът ви между 800 и 1066 мегахерцовият вариант е прост - колкото по-бързо, толкова по-добре. Преди това обаче проверете дали дънната ви платка(motherboard) поддържа памет с такава скорост - за да има реален смисъл да купувате толкова бърза.

Скоростите при DDR3 са както следва 800MHz, 1066MHz, 1333MHz, 1600MHz, достигайки в отделни случай до 2100MHz. Като градивно с увеличаване на скоростта цената се увеличава. Логично. :goatee:

Ако случайно се чудите дали да изберете между DDR2 или DDR3 - зависи какво поддържа дънната ви платка. Тя поддържа или единият вариант, или другият(много, наистина много рядко и двата варианта). Така че с избора си на дънна платка вече сте решили каква памет да си купите. При DDR3 положението е почти сходно - няма абсолютно никакъв смисъл да купувате 800 или 1066 мегахерцов вариант на DDR3 - на определени тестове той се справя по-зле от предшественика си DRR2 на същите скорости. Тоест DDR2@1066MHz>>DDR3@1066MHz. Смислено е да екипирате системата си с DDR3 на поне 1333MHz или 1600MHz. В противен случай само сте дали пари на вятъра за система която може да използва DDR3.

Латентността на модулите памет. Сложно понятие - който и да питате все интелигентни неща ще чуете. В общи линии това са времената за изпънение на операции в определени части от паметта - какви точно, можете да прочетете на края на поста. По принцип са в наносекунди и записани изглеждат горе-долу така "5-5-5-15". Както отново се досещате - колкото по-ниски са стойностите, толкова по-хубаво. По принцип за DDR2 за момента е нормално да използвате памет със CLK стойности 4-4-4-12. Ако търгнат да ви продават нещо с по-високи стойности от тези(максималният компромис е до 5-5-5-15, но то пак зависи от вас), можете спокойно да им обясните че подобни бавни неща на вас не ви трябват... вие искате поне от нормалните, ако не и от бързите. За DDR3 може да подходите малко по-консервативно, тъй като това е сравнително нова технология и там все още е техночески невъзможно да се достигнат ниските CLK стойности на DDR2. С увеличаване на MHz-ците, респективно се увеличава и латентността(и при DDR2, и при DDR3). Но е напълно нормално да намерите модул DDR3@1600MHz, който да е с CLK стойности 5-5-5-15. Същият модул, обаче със стойности 4-4-4-12 ще струва доста по-скъпо. А DDR3@2100MHz e за момента с нормални стойности на CLK от порядъка на 7-7-7-21. С времето тези стойности ще се подобряват, така че като прецените колко време е минало от написването на това което четете в момента, можете да прецените и какви да бъдат изискванията ви по тези параграфи.

Последният елемент е Dual-Channel технологията. Тя има различни реализации, но на кратко казано това са два канала за памет. Трафика на информация става два пъти по-бързо от обикновенно. За целта обаче ви трябват два сравнително еднакви модула памет - да работят с една и съща скорост(MHz), да имат една и съща латентност(CLK) и да са еднакви по размер. Естествено, с малко по-майсторско пипване тръгват и напълно различни модули памет, но често това води до неочаквани грешки или забиване на самият компютър. Именно за тази цел, ако искате да включите Dual-Channel се продават модули KIT - тоест два модула памет, на един и същ производител, с едни и същи характеристики, които са били тествани че работят заедно коректно. Тяхната цена дори е по-ниска, отколкото на два модула, които да си купите поотделно(и да не сте сигурни дали все пак няма някакво разминаване).

С новите процесори на Intell - Core i5 и Core i7 навлиза широко и паметта за триканален режим. По своята същност тя извършва същите неща като Dual-chanel технологията, но както се досещате използва три канала вместо два.

Да обощим накратко до тук:

1) Размерът на паметта ви - колкото повече, толкова по-добре. За текущите системи това са 2 до 4 GB RAM.
2) Скорост на паметта - колкото по-висока, толкова по-добре. Поне 800MHz за DDR2 и поне 1333MHz за DDR3.
3) Латентност на паметта - колкото по-ниска толкова по-добре. Най-много 4-4-4-12 за DDR2 и най-много 5-5-5-15 за DDR3(7-7-7-21 за 2100MHz-цовият вариант).
4) Дву(много)-канален режим(Dual Channel) - aко имате финансова възможност е добре да си купите 2(в някои варианти 3 - според дънната ви платка) платки RAM памет която да пуснете в дву(много)-канален режим.

Приложение 1 - видове RAM:

SIMM - съкращението идва от Single In Line Memory Module. Този вид RAM има два подвида - 30 пинови и 72 пинови. Думата “пин”(от английското "pin") означава извод на модула с памет, който контактува директно с дънната платка(mother board). Физически 72 пиновите памети са с около 2-2,5 см по-дълги, но трябва да акцентираме че те прехвърлят информацията на части от по 32 бита, докато при 30 пиновите размера на прехвръляната информация е 8 бита (което ги прави около 4 пъти по-бавни). И двата вида не са в широка употреба от доста време - някои от познатите ми ги ползват за ключодържатели :)

DIMM - съкръщението идва от Dual In Line Memory Module, което подсказва че са наследници на SIMM паметите, но вместо единични модули се ползват двойни. Условно казано това са два SIMM чипа в един корпус. Физически са с около 2-2,5 см по-дълги от 72 пиновите чипове, но притежават 168 извода, прехвърлящи прехвърлящи по 64 бита. Това е паметта, която се използва в момента. За преносимите компютри има версия на тези DIMM памети, които са наречени SODIMM (Small Outline DIMM) - те са по-къси, притежаващи 72 или 144 пина, прехвърлящи съответно по 32 и 64 бита.

RIMM - Rambus In Line Memory Module - това е отмрял стандарт, който Intel се опита да въведе. Поради относително високата си цена и нищожните преимущества които имаше пред останалите видове памет хората просто отказаха да я купуват :) Интересното при нея е наличието на мини-радиатор, който да спомага топлоотделянето, понеже този тип памет загрява доста повече от останалите.

Приложение 2 - Класове памети

FPM (Fast Page Mode) DRAM - това е първия широко разпространил се вид памет, който е придобил известност само като DRAM. Предимството на този вид памет, което ги е наложило над останалите технологии е възможността за по-бърз достъп до данни, разположени на един и същи ред (вътре в чипа памет отделните клетки са подредени като таблица с редове и колони - нещо като таблица на Excel :goatee: )

EDO (Extended Data Out) - много близка до FPM DRAM, но с модификация, която позволява последователния достъп до паметта да става по-бързо, като по този начин контролера на паметта спестява време, изпускайки някои операции - задължителни при FPM. Печалбата в производителността е около 15-20%.

S (Synchronous) DRAM - Тази памет беше широко разпространена за компютрите в периода от 1996-та до към 2001-ва. За разлика от изброените технологии SDRAM е проектирана да се синхронизира с базовата честота на процесора, така наречения FSB (Front Side Bus). FSB е скоростта, с която дънната платка “разговаря” с процесора, паметта или друг компонент в компютъра ви. Скоростта на процесора се получава като се умножи тази базова скорост (FSB) с някакво число (множител) - 6*66.7=400Mhz или 5,5*100=550Mhz. Синхронизирането на скоростта на паметта с FSB позволява да се избегнат времената когато процесорът изчаква, понеже може да се предвиди кога точно данните ще са на разположение. Когато тази възможност за предвиждане се съчетае с техниките interleaving, bursting, pipelining, получава се много по-голяма бързина. Скоростите, с които работят SDRAM паметите са 66, 100, 133Mhz

DDR (Double Data Rate) SDRAM - Вие най-вероятно използвате разновидност на този вид памет. Тя е разновидност на SDRAM - базира се на пренасянето на двойно повече информация за единица време при същата скорост на FSB. По такъв nачин, ако имаме FSB от 133Mhz, скоростта, с която би работила DDR e 266Mhz, докато SDRAM би работила на 133MHz. Съществуват версии DDR, DDR2 и DDR3. Първоначално DDR е с честоти от 200MHz, 266MHz, 333MHz и 400MHz. Вие най-вероятно ползвате DDR2, чиито честоти варират както следва 533MHz, 667MHz, 800MHz, 1066MHz. DDR3 паметите навлизат бавно за момента, техните честоти са както следва: 800MHz, 1066MHz, 1333MHz, 1600MHz, има и варианти на 2100MHz.

Приложение 3 - Разясняване на CLK стойностите

Времевите стойности(например 3-3-3-9) за които стана дума измерват закъснението на самият чип когато извършва вътрешна операция. Най-известната стойност е CAS Latency("CL" време за достъп) и измерва колко цикъла(1Hz = 1 цикъл) ще закъснее чиът преди да върне информацията поискана от процесора. На памет с CL 4 ще й отнеме 4 цикъла преди да достави информацията.

Общата информация за паметта задължително съдържа опис на закъсненията при определени оперции, записани по следният начин - 2-3-2-7 (четири числа с тиренца, може и точки вместо тиренца или някакъв друг разделителен символ). Операциите които се крият зад тези номерца са както следва CL-tRCD-tRP-tRAS-CMD. Ако имате памет 5-6-7-18, това означава: CL=5 - tRCD=6 - tRP=7 - CMD=18, измерено в наносекунди. За да разберете по-добре тези стойности си предствете че паметта е нещо като таблица на ексел - с колонки и редове, където се запазват данните от които имате нужда:

* CL: CAS Latency - Времето което изминава за периода между изпращането на команда към паметта и времето в което тя започва да отговаря.

* tRCD: RAS to CAS Delay - Времето което изминава между активирането на линия(RAS) и това на колона(CAS) където се съхраняват данните.

* tRP: RAS Precharge - Времето което изминава докато се прекъсне достъпа до една линия, за да се осъществи достъп до друга линия от данни.

* tRAS: Active to Precharge Delay - Времето което трябва да се изчака от последният достъп до паметта, за да се осъществи достъп отново.

* CMD: Command Rate - Времето което изминава между активирането на чипа и времето в което е възможно да бъде изпратена първата команда към паметта. Тази стойност понякога може да не е записана.


NB колкото до процесорите можеш сам да си ги видиш на този адрес: http://www.notebo...129.0.html , но гледай да не се подведеш към нисковолтажните - можеш да ги познаеш по № на модела има U в края.

Когато се ориентираш към някой лаптоп, можеш да си пуснеш system req тест за да видиш как ще ти върви играта.
23.10.2015 10:10

Licus 
При 900-левов лаптоп се спри на процесор i3, не подценявай и хард диска. Без да навлизам в подробности ти препоръчвам да си вземеш най много 1 терабайт, че дори и 500гб вместо 2гб тъй като шанса да е с по добър трансфер на данни е доста по голям, а бързият хард диск има не малка роля в гладкото "вървене" на съвременните приложения - игри, филми, интернет. И не случайно сега масово навлиза SSD вместо старите HDD, или комбинация от двете.
При 900 левов лаптоп пак няма да можеш да стриймваш гладко но игрите които играеш спокойно ще ги подкарваш на медиум. Ако смяташ следващите 3-4 години да изкарваш с този лаптоп (и да го товариш със стрийм и по тежки игри) ти препоръчвам да не бързаш с покупката и да заделиш 1300-1400 лева за нещо по масивно :). Ако искаш довечера мога да ти покажа няколко примера за възможни решения на 900лв. лаптоп :)

Пример за процесор:
Производител: Intel
Модел: Core i3-540 3GHz LGA1156

Характеристики:

Модел на процесора: i3-540
Брой ядра: 2
Брой Threads: 4
Честота на процесора: 3.06 GHz
Intel Smart Кеш: 4 MB
Bus/Core Ratio: 23
DMI: 2.5 GT/s
Instruction Set: 64-bit
Instruction Set Extensions: SSE4.2
Най просто казано въпросните 2threads; 4threads (или нишки) ти повишават производителността на процесора и съответно е по бърз :)
23.10.2015 13:26
Редактирано от Licus на 23.10.2015 13:39

Lid  -   
r00t , страхотен материал , но няма разяснение за ECC memory-то :)
23.10.2015 14:08

seriosblack  -   
Нов въпрос:

Windows 8 погажда ли се със съвременните игрички? Или да си взимам лаптоп без ОС?
Също така колко битова да е ОС?
26.10.2015 22:54
Редактирано от seriosblack на 26.10.2015 23:49

Licus 
Аз ти препоръчвам да си сложиш 7-ца, ако е с до 4гб. рам 32 битова ОС, над 4гб. рам - 64 битова
27.10.2015 11:01

seriosblack  -   
OK мерси. Значи 64 битов-Прозорец 7.
Успях да сведа избора си до 6 машини. Чудя се дали да не ги постна като линкове тука. 2 Асуса и 4 Леновота. Мисля да е някой от тях.
27.10.2015 18:00

r00t 
seriosblack написа:
Нов въпрос:

Windows 8 погажда ли се със съвременните игрички? Или да си взимам лаптоп без ОС?
Също така колко битова да е ОС?


Когато си купиш лаптоп с операционна система, знаеш ли колко ти вдига цената?
27.10.2015 18:46

seriosblack  -   
r00t написа:
seriosblack написа:
Нов въпрос:

Windows 8 погажда ли се със съвременните игрички? Или да си взимам лаптоп без ОС?
Също така колко битова да е ОС?


Когато си купиш лаптоп с операционна система, знаеш ли колко ти вдига цената?


Малко под 250 лв. Моят въпрос беше след като си го купя без ОС, дали да си слагам Прозорец 8 или 7.

И така как ви се струва ей тозиhttp://laptop.bg/laptops-asus-X75-asu...x75vbty095
28.10.2015 00:23
Редактирано от seriosblack на 28.10.2015 02:12

Lid  -   
Насочи се към OLX.bg и огледай , звъни и чупи цена ако ти хареса нещо. друг е въпроса дали ще свалят . Искаш тест задължително , ако са от твоя град на място пробваш и тогава плащаш. Успех.
28.10.2015 14:15

seriosblack  -   
ОЛХ не е ли сайт за 2ра употреба? Аз нов лаптоп ще си купувам категорично. Доколкото знам в лаптоп.бг са най изгодните оферти и за това имах намерение да си го взема от там.
28.10.2015 15:06

Lid  -   
Да , ОЛХ е за втора употреба , но пък ако търсиш производителност и добра цена , това е решението. Намират се и машинки в гаранция . Това което си постнал от лаптоп.бг преди моя коментар ... ами имам чувството , че на 2v2 на стар крафт , мид гейм при съплай от 150/200 ще гледаш снимки само.
Да не говорим за игри които искат повече процесорна мощ .
28.10.2015 16:51

seriosblack  -   
Това е максимума който успях да намеря за процесор и видео карта. За тия пари няма по-добро.
28.10.2015 17:25

r00t 
Купи на изплащане.
28.10.2015 18:08


Facebook       Twitter       От 18.11.2007      За съдържанието       Пиши ни